Cilt Kanserleri
31 Mayıs 2020
İktiyozis
8 Haziran 2020

Hemanjiyom nedir ?

Kan damarlarının sayıca ve hacimce artması sonucu oluşan damar tümörlerine hemanjiyom adı verilir. En sık görülen damar tümörleridir. Ciltte ve karaciğer gibi iç organlarda bulunabilir. Infantil hemanjiyomlar, Cherry hemanjiyom, Konjenital hemanjiyomlar olarak üçe ayrılır. Ayrıca kapiller ve kavernöz hemanjiyomlar da vardır.

 • İnfantil Hemanjiyom: Genellikle bebeklikte görülür. Bebeklik çağının en sık iyi huylu tümörüdür. Endotel katmanının kontrolsüz çoğalması ile oluşur. Ağız içinde, ciltte, genital bölgelerde, anüs çevresinde daha sıktır. Kanser değillerdir. Kız bebeklerde ve prematürelerde daha sık görülür.
 • Cherry hemanjiyom: Çilek hemanjiyom olarak da adlandırılır. Sık görülür.Küçük kırmızı renkli ve parlak yapıdadır.Genelde erişkinlerde görülür. 1-2mm boyutlarına kadar büyüyebilir. Deri düzeyinde lekeler  şeklinde görülebileceği gibi yüzeyden kabarık, kubbe şekilli lezyonlara da rastlanabilir. Daha çok 40 yaşından sonra görülür. En sık gövde bölgesinde, kol ve bacaklarda yerleşir.
 • Kapiller Hemanjiyom: Cilde yakın yüzeylerde yerleşen hemanjiyomlara denir. Hemanjiyomların çoğu bu şekildedir.
 • Kavernöz Hemanjiyom:Ciltaltında derine yerleşen hemnjiyomlara denir. Cilt dışarıdan normal görünebilir ancak yaklaştıkça mavi mor renk alınabilir.

Hemanjiyom Neden oluşur?

Uzmanlar hemanjiomun neden oluştuğuyla alakalı bir fikir sahibi değiller. Ancak hemanjiomların şu durumlarla ilişkili olduğu görülmüş:

 • Düşük doğum ağırlığıyla doğan bebekler
 • Prematüreler
 • Kafkas bebekleri

Bazen ailesel olarak geçiş yaptığı gözlenen hemanjiomlar, spontan bir şekilde de ortaya çıkabilir. Sebebini tam olarak bilemediğimiz için hemanjiomları önleme şansımız yoktur.

Hemanjiyom belirtileri nelerdir?

Ciltteki hemanjiyomlar genelde mor mavi veya koyu kırmızı renkte olabilirler. Genelde küçüktürler ancak zamanla çok büyüyebilirler. Doğumdan sonra kırmızı noktacıklar halinde bulunurlar. 2-3 haftada büyürler. Büyümesi durduktan sonra durağan faza geçerler. Bu fazda daha fazla büyümezler. Yıllar içinde kendiliğinden kaybolabilir veya sebat edebilirler.

Hemanjiyom tanısı nasıl konulur?

Gözle yapılan fizik muayene dışında herhangi bir ek tanı testine ihtiyaç yoktur. Eğer doktorunuz cildinizdeki hemanjiyomda bir anormallik fark ederse kan tahlili veya cilt biyopsisi isteyebilir.

Eğer derin bir hemanjiyomunuz varsa MR veya BT de istenebiir.

Hemanjiyom tedavi edilmezse ne olur?

Bu komplikasyonlar çok nadir görülür. Eğer hemanjiyom hızlı büyüdüyse veya boyutları çok fazlaysa daha dikkatli olmak gerekir.

 • Kanama
 • Görme bozuklukları (Hemanjiom göz içindeyse)
 • Nefes darlığı (boğazda veya burunda büyük bir hemanjiom)
 • Kanamaya bağlı gelişebilecek enfeksiyonlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.