Akne Nedir?
26 Mayıs 2020
Atopik dermatit
31 Mayıs 2020
Anti aging nedir?

Anti aging, yaşlanmayı engellemek, yavaşlatmak olarak özetlenebilir. Yaşlanma sonucu oluşabilecek fonksiyon kayıplarını ve estetik görüntünün düzeltilmesini amaçlar. Dermatolojik olarak anti aging saçlı deri, saç ve ciltteki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmayı amaçlar. Sedef hastalığı veya egzama geçirmiş kişilerin ciltleri yaşlarıyla uyumsuz bir formda olabileceğinden bu kişilerde uygulanabilir.

Yaşlanma neden olur ?

Hücrelerin yaşam için üretmeleri gereken belli bir enerji miktarı vardır. Bu enerji üretilirken ortaya serbest radikaller adı verilen kararsız moleküller çıkar. Bu moleküller hücre içi ve dışındaki çeşitli yapılara zarar vererek yaşlanmaya neden olur. Bununla birlikte sağlıksız beslenme, aşırı şeker tüketimi, alkol, sigara, sedanter yaşam da yaşlanmaya neden olur.

Anti aging yöntemleri nelerdir ?

İlk olarak yaşlanmanın sebebini öğrenmemiz gerekli. Ardından tedbirlerimizi buna göre alacağız. Yaşla beraber vücudun tüm yükünü sırtlayan kas ve kemik dokusu azalmaya başlar. Cilt sarkar, kırışıklıklar oluşur. Bu duruma kişinin maruz kaldığı tüm çevresel ve fizyolojik faktörler neden olur. Tüm bu durumu etkileyen faktörleri bilirsek bunlara karşı önlem alabiliriz.

Cilt bakımında ve anti agingde kullanılabilecek yöntemler

Anti aging kremler: Yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilecek yöntemler genç yaştan itibaren uygulanmalıdır. Cildin günlük olarak temizlenmesi, uygun bir biçimde nemlendirilmesi gerekmektedir. Cilt için anti aging yöntemleri arasında en önemli olan cildin güneşin zararlı yönlerinden korunmak olmalıdır. Bu nedenle genç yaştan itibaren yoğun güneş ışığı altında kalacağımız durumlarda yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak gereklidir. Ayrıca anti aging kremleri kırışıklıklarıve sarkmayı da önler.

Anti agingde temel olarak uygulanacak yöntemlerin düzenli olarak uygulanması ve aksatılmaması gerekmektedir. Ayrıca olaya sadece krem yönüyle bakılmamalıdır. Sağlıklı beslenme, düzgün egzersiz, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak da uygulanan anti aging yöntemlerinin etkisinin artmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.