Lazer epilasyonda tercih edilen cihazlar
6 Ocak 2022
Cildimizin görevleri
15 Ocak 2022

Deri, insan vücudunun 5 organından biridir. İç kısımları ve iskeleti çevreleyen ve koruyan bir kaplama görevi görür. Aslında vücudun en büyük organı ve aynı zamanda örtücü bir organdır. Vücudu dış zararlardan veya su kaybı gibi iç hasarlardan koruyan organları içerir ve 3 katmanlı bir yapıdadır.

Derinin Katmanları

  1. Epidermis — Bu, cildin en dış tabakasıdır. İnce ve serttir. Cilt tonunu oluşturmaktan ve vücut için su geçirmez bir bariyer sağlamaktan sorumlu katmandır. Stratum corneum adı verilen epidermisin en dış kısmı bakteri, virüs ve diğer zararlı maddelerin vücuda girmesini önlemeye yardımcı olur.
  2. Dermis — Epidermisin hemen altında dermis bulunur. Çoğunlukla kolajen ve elastin bileşenlerinden oluşur. Kolajen genç görünüme yardımcı olan önemli bir protein iken, elastin cilde ve organlara yapı kazandırır. Bu sert bağ dokuları ayrıca ter bezleri ve saç köklerini de içerir.
  3. Hipodermis — Bu daha derindeki tabaka, yağlı bir deri altı dokusudur. Yağ tabakası olarak da bilinir. Bu önemli bir bağ dokusudur. Vücudu soğuktan ve sıcaktan yalıtan ve enerji depolamaya yardımcı olan bu katmandır. Vücutta yer aldığı bölgeye bağlı olarak bu yağ tabakasının kalınlığı değişir.

Bu 3 tabaka arasında cildin yapması gereken tüm işlevleri yerine getirmeye yardımcı olan çeşitli dokular, sinir hücreleri ve bezler bulunur. Cildinize neden bakmanız gerektiğini hala bilmiyorsanız, bu önemli organın muhteşem işlevlerini bir düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.