Sıkça Sorulan Sorular Cevaplanıyor

LİKEN PLANUS
3 Nisan 2017
YAZ AYLARINDA SEDEF
10 Nisan 2017

Neler sedef hastalığını şiddetlendirir?

Sedefe yatkınlığı olan kişilerde psikolojik stres ve sıkıntılar sedefi tetikleyebilir veya mevcut döküntülerin artışına neden olabilir. Bu nedenle stresi fazla olan kişilerin psikolojik yardım almasının hastalık şiddetini azaltıcı etkisi olacaktır. Ayrıca diş çürüğü, bademcik iltihabı, idrar yolları iltihabı gibi mikrobik hastalıklar ve sürtme, çarpma, kaşıma gibi zedelemeler, fazla alkol alınması, bazı metabolik hastalıklar (hipokalsemi) ve ilaçlarda tetikleyici olabilir.
Bakteri ve Virüs Enfeksiyonları Sedef hastalığını Tetikler mi?
Özellikle çocuklarda streptokok adında boğazda yerleşen bakteri enfeksiyonlarında sedefin alevlendiğini belirten Dr. Mehmet İlteber BAHADIR, bu nedenle sürekli bademcik iltihabı geçiren hastaların tam bir tedavi görmeleri gerekmektedir. Sıklıkla dermatologlar kişide bir şikayet olmasa bile boğazdan pamuklu bir çubuk yardımıyla kültür alıp antibiyogram testi isterler. Bunlar haricinde vücutta sürekli bir enfeksiyon kaynağının bulunduğu hastalıkların (örneğin çürük diş) tedavisi şarttır.

Yaz Ayı Geliyor! İklim Değişiklikleri Sedef Hastalığının Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 

Sedef güneşli iklimlerde azalır ve özellikle kışın artış gösterir. Yine düşük rakımlı bölgelerde sedef hastalığı daha az görülmektedir. Kuru iklimlerde nem az olduğu için hastalar kabuklanan bölgelerinde daha fazla kaşıntı hisseder. Bu nedenle sedef hastaları nemli iklimi olan bölgelerde daha rahat edebilir. Yine kışın kalorifer ve sobaların etkisiyle hava kurur ve kabuklanmalarda kaşıntı artar. Dr. Mehmet İlteber BAHADIR’ın hastalarına tavsiyesi kışın bol nemlendirici kullanmaları yönündedir. Kışın banyo sonrası nemlendirici kullanmak kişideki kış aylarında görülen sedef lezyonlarının artışını önler.

Cilt Yaralanmaları ve Cilde Alınan Darbeler Sedef Hastalığını Tetikler mi?
Sedefsiz cildin yaralanması bu bölgede yeni sedef lezyonlarının oluşmasına neden olabilir. Bu duruma Köbner fenomeni adı verilir. Güneş yanığı ve kesikler bu duruma yol açabilir. Güneş sedef için çok iyi olsa da uzun süre yakacak derecede güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Sedef hastaları kesinlikle kalıcı dövme yaptırmamalıdır çünkü dövme yapılan yerlerde de sedef ortaya çıkabilir. Sedef yaralarında yoğun kaşıntı çevre deride de Köbner fenomeni etkisiyle yeni sedef yaralarının oluşmasına yol açabilir bu nedenle tedavi edilmelidir. Ayrıca çoğu sedef hastası kabuklarla oynayıp koparır. Bu durum da yine aynı probleme neden olabilir.
Psikolojik Stresin Sedef Hastalığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 

Yapılan çalışmalar özellikle ciddi hayat değişimlerinde sedefin değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Yeni yapılan bazı araştırmalarda stres ile beraber vücutta bağışıklık sistemini tetikleme özelliği olan bazı maddelerin kanda arttığı belirlenmiştir. Sedef hastalığı bayanlarda özellikle genç kızlık dönemlerinde sıkça görüldüğünün altını çizen Dr. Mehmet İlteber BAHADIR, bayanların bu dönemde daha yoğun stres yaşadığını düşünmektedir. Gene bayanların aşırı stresli dönemlerinden bir tanesi de hamilelik ve hamilelik sonrası dönemdir. Bu dönemlerde bayanlar hem aşırı stres artması, hem de hamilelik sonrası hormon çekilmelerinden dolayı vücutlarındaki lezyonlarda çok ciddi bir artış görülmektedir. Yine ayrıca pek çok bayan sedef hastalığı ile ilk kez bu dönemde karşılaşır.

 

Erkeklerde en çok hangi dönemlerde görülür?

 

Sedef hastalığı erkeklerde her yaşta görülmekle beraber bayanlarda olduğu gibi çok spesifik değildir. Özellikle erkeklerde kişisel stresin arttığı dönemlerde hastalar sedef hastalığına ilk kez yakalandığını belirten Dr. Mehmet İlteber BAHADIR, Örnek vermek gerekirse pek çok hastamda kişi son 1-2 yılda ticari işlerinin bozulduğundan bahseder. Veyahut ailesinde, anne-baba gibi ebeveyn ölümlerinin olduğunu görürüz. Bu dönemlerde erkeklerde sosyal ve psikolojik çöküntülerin sık olduğunu görürüz. Kişiler sedef hastalığı ile ilk kez bu dönemde karşılaşırlar. Ayrıca Dr. Mehmet İlteber BAHADIR genç erkeklerde üniversite sınavının ve askerlik döneminin sedef hastalığını tetiklediğini özellikle belirtti.

6 Comments

 1. A.G dedi ki:

  Benim oğlum sedef hastasıydı. Yapmadığım hiç bir şey kalmadı. Amerika’ya götürsen geçmez dediler. Bütün vücudunu sardı ama şimdi Dr. Mehmet İlteber Bahadır hocamın tavsiyeleri sayesinde vücudu tertemiz oldu. Allah ondan razı olsun. Tavsiyelerine birebir uydum ve hiç tekrarlamadı. Dört yıl oldu. Şu anda çok rahatız. Herkese tavsiye ederim.

 2. H.Y dedi ki:

  Uzun zamandır egzama hastasıydım. Gitmediğim doktor ve klinik kalmadı. Yapmadığım alternatif yöntem kalmadı. Artık üzerinde deney yapılan kobay bir fare gibi hissediyordum ta ki Dr. İlteber Bahadır Hoca ile tanışana kadar. İlk başta anlatılan kadar kolay bir şekilde iyileşme olacağına inanmamıştım ve her şeyi denediğim için bunu da denedim. Allah razı olsun Dr. İlteber Bahadır Hocamdan ve ekibinden. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum ve sayelerinde çok çok iyiyim.

 3. S.C dedi ki:

  Benim çocuğumun hiçbir şey kalmadı. Ben inandım uyguladım. Bana birisi kaç lira aldın reklam için yazmış. Sağlık bu, reklamla ne işim olur benim. Ben Dr. Mehmet İlteber Bahadır Hocayı tanımıyordum bile. Televizyonda gördüm, şansımı denemek istedim ve inandım. Rabbim kimsenin başına vermesin kolay bir şey değil .Gerçekten tavsiye ederim.

 4. h.p dedi ki:

  Hastalığı yeneceğine inanmak ve her derdin bir dermanı olduğuna inanmak lazım. Dr. İlteber Bahadır Hoca da zaten gerisini hallediyor. Hiç tereddüt etmeyiniz. Ben bu hastalığı 40 yıl çektim. Rabbim Dr. İlteber Bahadır Hocamdan razı olsun. Onun sayesinde 3 yıldır sağlıklıyım.

 5. S.M dedi ki:

  Gerçekten inanamadım. 2 haftadır kullanıyorum bir mucize sanki. 26 yıldır sedef hastasıyım ve ilk defa bu kadar rahatım. Bu yüzden çok sevdiğim mesleğimi bıraktım ama simdi geri dönmeyi düşünüyorum. Dr. Mehmet İlteber Bahadır Bey ve ekibine teşekkür ederim. 2 haftada vücudumda yüzde 70 iyileşme oldu. İlk başta tedirgindim ama şimdi mutluyum ve içim çok rahat. Sabırla sonucu bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir