EGZAMA HASTALIĞI

SEDEF HASTALIĞI
22 Şubat 2017
AKNE PROBLEMİ
3 Nisan 2017

Egzama yani dermatit epidermal ödem (spongioz) ile karakterizedir. Egzama’nın önde gelen tipleri alerjik kontakt dermatit ve primerirritankontakt-dermatit’tir. Diğer tipleri ise atopic dermatit, seboreik dermatit, diskoid egzama ve liken simplekskronikus’tur.

Atopik dermatit çoğunluk çağında başlayan ve çok yaygın görülen, kronik, tekrarlayıcı ve kaşıntılı bir hastalıktır. Aile içi fertlerde görülme eğilimi vardır ve muhtemelen bir çok gen sorumludur. Hastalık astım ve bahar nezlesiyle çok ilişkilidir. Atopik dermatitin klinik özellikleri arasında fleksiyon bölgelerinde görülen  egzamaekskoriasyon ve likenifikasyon, generalizekseroderma.

Topikalkortikosteroidler en etkili topikal ajanlardır fakat deride inceleme hipofiz-adrenal aks süpresyonu ve bırakıldıklarında rebound yaparlar.

Seboreik dermatit saçlı alanlarda,fleksiyon bölgelerde veya gövdenin orta kısmında oluşur. Yüzün kıvrımlı yerlerinde aşırı kepeklenme ve pullanma ile pembe alanlar görülür. Özellikle yaşlılarda büyük fleksiyon yerlerinde sık görülür.

Diskoid egzama daha çok orta yaş ve yaşlılarda görülür. Yuvarlak ve kırmızıpullu lezyonlarla karakterizedir. Psoriasis ve bowen hastalığından ayırt edilmelidir. Tedavi yumuşaltıcılar ve kortikosteroidler kullanılır.

Egzama craquelee(asteatotik egzama) özellikle yaşlıların bacaklardaki kuru bölgelerinde çıkar ve tuhaf bir kaldırım taşı döşemesi şeklinde kırmızı bir döküntü ile karakterizedir.

Liken simplekskronikus boynun arka tarafı ve ayak bileklerinin iç taraflarında ortaya çıkan çok kaşıntılı bir hastalıktır. Etkilenen bölgelerde iyi sınırlı kabarık kırmızı ekskoriye ve likenifiye alanlar bulunur. Hastalık çok inatçıdır ama güçlü topikalkortikosteroidler yararlı olabilir.
Venöz egzama, venöz hipertansiyonu olan yaşlıların bacak alt kısımlarında gelişir. Bazı hastalarda venöz ülserin tedavisinde kullanılan maddelere karşı alerjik kontakt dermatit olduğu düşünülmektedir.

2 Comments

  1. E.Y dedi ki:

    Benim kızım sedef hastasıydı. Çok şanslıyız ki Dr. Mehmet İlteber Bahadır Hoca ile karşılaştık. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Gitmediğimiz doktor kullanmadığımız ilaç kalmadı. Her şeyi denedik ve hiçbir faydası olmadı ta ki doktor beyle tanışana kadar. Allah razı olsun ondan. Kliniğine gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Her hastası ile birebir ilgileniyor.

  2. F.B dedi ki:

    Allah sizden razı olsun Dr. İlteber Bahadır Hocam. Oğlumda artık sedef çıkmıyor. Bizi çok büyük bir dertten kurtardınız. Her gün duacıyız size.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir